Foto: Jef Kratochvil, Tino Kratochvil

Bítls: Muzikál vtipný jako Hoří, má panenko a opojný jako Hair

Simona Polcarová Kultura Leave a Comment

Píše se rok 1967. V malé vesnici nedaleko Brna sní svůj sen o rockové kapele Juřan, Žanek a Pavlík. Ve Velké Británii dostává zvláštní úkol od královny agent 006. Zmizel totiž člen kapely Beatles Ringo Star. Jak se oba příběhy propojí? A jak to dopadne, když se na hity legendárních „Brouků“ naroubuje příběh tří kluků z Moravy?

Kam zmizel Ringo Star?

Muzikál Bítls, který měl premiéru první březnový víkend na Hudební scéně v Městském divadle Brno, napsali dramaturg Jan Šotkovský, herec Petr Štěpán a rovněž herec a zároveň i režisér inscenace Stano Slovák. Zápletku založili na myšlence, že kapelu Beatles na čas opustil Ringo Star, který odešel hledat své kořeny. Najde je právě ve vesnici nedaleko Brna, kde se chystají hody a kde trojici kluků chybí v kapele bubeník. K tomu si přimyslete moravský kolorit, vesnický výbor s přitroublým předsedou a jeho podržtaškou a klučičí touhu po rebelství.

Perfektní jsou v představení hlavně skvěle vypointované dialogy, u nichž se musíte velmi často smát. Jeden příklad za všechny: proč by kluci měli hrát Boba – rozuměj píseň Mně se líbí Bob, když ví, co říkal o bigbítu Bobek – myšleno Pavel Bobek.

 

Legendární písničky a původní příběh se skvěle doplňují

Tvůrcům se podařil muzikál vtipný jako Hoří, má panenko! a opojný jako Vlasy (včetně marihuanové scény). Spojení písniček Beatles s příběhem party kluků vyšlo na výbornou a představení nabízí směsici hitů a neskutečné zábavy. Podobně jako trio Šotkovský, Štěpán, Slovák pracoval s muzikou třeba Filip Renč ve filmu Rebelové, stejně dobře se propojily hity skupiny Abba v muzikálu Mama Mia!, jenž má filmovou i divadelní podobu. Také u Bítls se muzika a příběh doplňují skvěle a bez zaškobrtnutí. Kluci mají kapelu a chtějí hrát rock. A co jiného, než Beatles.

Učitelce (přesněji: soudružce učitelce) ruštiny dokonce napíší text songu Love me do v azbuce na tabuli a přesvědčí ji, že „Lavmidu“ je jméno uzbeckého bojovníka za svobodu. Odvážně ho pak mohou oslavovat písní přímo v hodině ruštiny. A co asi zpívá agent 006, který hledá ztraceného člena Beatles, když vstoupí do dívčí ložnice? Co jiného než Oh Darling! Hity jsou světové, ale příběh je náš, přitom vše báječně funguje jako před lety v představení HaDivadla Hvězdy na vrbě.

Sázka na jistotu se spojila s invencí

Městské divadlo Brno je scénou, která místy sází na osvědčené tituly a má nebo měla na repertoáru perly – Čarodějky z Eastwicku, Mary Poppins, West Side Story…Muzikál Bítls do této koncepce zapadá, ale tentokrát se spojila jistota s invencí. Báječnou muziku rámuje originální a divácky velmi vděčný příběh. Všechny písně nezní sice úplně stoprocentně, ale to by ani v podání vesnické chasy nemělo být nejdůležitější. Pokud se chcete dobře pobavit a máte rádi „Brouky“ a formanovský humor, Bítls vám určitě padnou do noty.

Rozhovor o představení zazněl ve vysílání ČRO Plus 6. března v pořadu Den v 60 minutách.

Městské divadlo Brno, Hudební scéna.

Bítls

Autoři: Jan Šotkovský, Petr Štěpán, Stano Slovák

Režie: Stano Slovák

Asistent režie: Jakub Przebinda

Hrají: Tomáš Dalecký nebo Dominik Brychta, Matyáš Kyncl nebo Miloš Fiala, Tomáš Herajt nebo Jan Dvořák, Marek Hurák j. h., Marek Kolář nebo Jiří Mach nebo Jakub Zedníček, Aleš Slanina nebo Lukáš Janota, Viktor Skála nebo Petr Štěpán, Michal Isteník nebo Alan Novotný, Barbora Remišová nebo Eliška Skálová nebo Dagmar Křížová, Ondřej Studénka nebo Jan Brožek nebo Jonáš Florián, Hana Kováříková nebo Mária Lalková nebo Kristýna Daňhelová, Dušan Vitázek nebo Kamil Mikulčík j. h. nebo Stano Slovák a další

Dramaturg: Stanislav Ondra, Jan Šotkovský

Scéna: Jaroslav Milfajt

Kostýmy: Andrea Kučerová

Hudební nastudování: František Štěrbák

Dirigent: František Štěrbák nebo Ema Mikešová

Sbormistr: Jana Suchomelová

Choreografie: Michal Matěj

Premiéra: 4. března 2017

Napsat komentář