Kreslený humor Jany Kalinové.

Hravost v Moravské galerii: Kalinová v atriu, Palla v přízemí

Simona Polcarová Kultura Leave a Comment

Humor a umění. Tak by se dala jednoduše definovat komorní výstava Jany Kalinové s názvem Denní tik v Moravské galerii v Brně. Tráva jako přírodní koberec, suché rohlíky svázané do snopů, kreslené vtipy, to jsou jen některé prvky z autorčiny tvorby, které našly místo v atriu Pražákova paláce.

 V malém prostoru se nachází objekty i „torza“, která spolu na první pohled nesouvisí a ani snad původně do výstavní síně nepatří. Vznikají nahodile, někdy zůstávají ve fázi nápadu. Jde o jakési útržky tvorby, které autorka někdy sama považuje za nedokončené nebo popletené, obrazně řečeno – překlepy života. Svůj přístup k tvorbě komentuje Kalinová jako práci, na jejímž konci není nic jiného než „stará dobrá nejistota, kritičnost, pocit nedostatečnosti“. Přesto je výsledek i přes veškerý chaos velmi humorný.

 

Deka pro splynutí s přírodou a relativní čas

Trávník, který se má proměnit v „deku pro splynutí s přírodou“, se nachází uprostřed síně, kousek vedle se „pasou“ zvířátka ze špejlí a golfových míčků. Rohlíkové snopy stojí v pravém rohu místnosti, naproti vchodu jsou přímo na zdi nakreslené pouze tužkou sluneční hodiny. V různých částech světa však ukazují stejný čas a slunce simuluje lampa. Nalevo od vchodu je v ruličce „nekonečný“ životopis autorky a kousek od něj jako chuťovka „ražniči“ ze starého chleba a housek.

 

Kreslený humor

Levý roh atria patří kreslenému humoru. Právě tam najdeme i opravdové překlepy: např. u letadla, které míří k zemi, je v bublině zvolání: „Kapitáne, Země na obroru“.

Vtipy mají své kouzlo: u rozvázané tenisky čteme „K ničemu se nezavazuj“, grafika křížku zavěšeného na šňůrce hlásá „Já na lidi nevěřím“. A opět ve znamení kříže: v dřevěném rámečku najdete tři křížky vedle sebe – kresba tužkou s klasickým zavěšením má označení „kříž jistého katolíka“, našikmo pověšený křížek na řetízku vyrobený z plíšku nese nápis „kříž nejistého katolíka“ a opět nakreslený křížek vzhůru nohama je pak „křížem jistého nekatolíka“. Humor nepostrádá ani komiks s ohněm či obrázek s voláním z kopce na kopec: „Co skrýváš knihóvno?!“ Jaká asi bude odpověď?

Celý prostor se zdá otevřený ke změnám, jeho hlavním společným prvkem zůstává hravost.

 

Umění všedního dne

Moravská galerie v Brně je nejen místem pro klasické umění, ale dává velký prostor i současným tvůrcům, kteří nacházejí umění v obyčejných věcech, přibližují umění životu a  přesouvají do výstavních síní věci všedního dne – podobně např. v minulosti uvedla umění do Bedřichovic Kateřina Šedá a naopak obec Bedřichovice do galerie.

Aktuálně – zároveň s výstavou Jany Kalinové –  přináší Moravská galerie i průřez projekty a instalacemi Mariana Pally pod názvem Marian Palla: Retrospektiva o 7 dějstvích. Jeden ze sálů Pražákova paláce patří Portrétům bez podoby, obrazům s dětskými postavičkami bez obličejů, v další místnosti narazíte na opravdové slepice s kurníkem. Na stěně visí obraz, na němž se „vyřádily“ právě slepice, když prováděly – slovy Pally „ťapání“ – po plátně. Pallovo umění vyvolává úsměv a zaslouží si obdiv za originalitu. V jeho duchu prošla rekonstrukcí i galerijní dětská herna, nabízející interiér vesnického stavení a exteriér dvorku, kde ke hře poslouží obyčejné kamínky a klacky. Pro děti k nezaplacení.

Palla je k vidění v přízemí, Kalinová v posledním patře v atriu Pražákova paláce a obě výstavy spolu skvěle komunikují. Potrvají do 8. srpna 2017.

Rozhovor o výstavě Jany Kalinové zazněl ve vysílání ČRO Plus v pondělí 24. dubna v pořadu Den v 60 minutách.

Napsat komentář