Jak jsme nepotkaly motýly

Simona Polcarová Kultura, Matka v akci Leave a Comment

Velká výstava orchidejí s motýly v arboretu Mendelovy univerzity trvala celkem dlouho. Věděly jsme o ní. Plánovaly a odkládaly. První víkend jsme měly jiný program, pak se nesly hlasy, že o sobotách a nedělích bývá nával, tak jsme si návštěvu motýlů „schovávaly“ na jarní prázdniny. Ale znáte to. Přišla teplotka, kašílek a rýmečka a musely jsme pár dnů zůstat doma v teple. Zbýval poslední víkend.

Vstala jsem ráno za kuropění, abych upekla kuře k obědu (původní plán uvařit na sobotu už v pátek večer zhatila moje únava a lenost) a my mohly hezky hned dopoledne směle vyrazit do skleníků. I holky se probudily celkem rozumně bez použití násilí, nasnídaly se a neotálely s vypravováním. V 10 jsme odcházely z domu, a jelikož výstavu otevírali také v 10 hodin, považovala jsem to za slušný čas. Jenže si to evidentně myslelo více lidí. Když jsme se dopravily na místo (kousek jsme šly ještě procházkou), byla už u arboreta fronta až za bránu. Ne, nevypadalo to dobře. Sice se posouvala a prvních 20 minut čekání dcerky zvládly docela bez reptání, ale ke skleníkům to bylo pořád zatraceně daleko. Čtyřletá Violka se sice těšila na motýly, ale pomalu začínala ztrácet trpělivost. O dvouleté Kloty nemluvě.

Vyhodnotila jsem, že minimálně hodina čekání je pro nás naprosto vražedná a hlavou mi bleskl skvělý záložní plán. Vyměníme exotické motýly za Faunu Moravy! Navíc tam mají vlka, kterého Violka z pohádek zbožňuje, ale zároveň se ho trošku bojí. Podobně to mají někteří dospělí s horory. Děsí je, ale nedá jim, aby se na ně nedívali a mohli se krásně bát. Vše tajemné a nebezpečné zkrátka láka.

„Holky, nepůjdeme se raději místo motýlů podívat na vlka!“ vyslovila jsem nahlas spásný nápad. „Jo, jo, vlka, vlka,“ opakovala spokojeně po sestře, jak už mívá ve zvyku, i malá Kloty. Bylo vyhráno. Přesunuly jsme se na tramvaj a hurá do muzea v Biskupském dvoře. Z minulosti jsem dobře poučena, že vstupenky se kupují už na Zelném trhu v Dietrichsteinském paláci. Tam ale za pokladnou nikdo neseděl.

Bylo krátce po půl dvanácté. A nyní kvíz pro chytré hlavy. Hádejte, kdy otevírá muzeum o víkendu? Bingo! Po obědě, konkrétně ve 13 hodin. Můj náhradní program měl zjevně trhliny. Ale matka si ví rady v každé situaci. Kousek na Masarykově je přece dětská kavárna, tam si dáme něco dobrého na zub, holky si pohrají a vlk bude. Ano, dětská kavárna tam stále je a má jednu novinku: od března v sobotu otevřeno pouze pro narozeninové oslavy. Ne, neodradilo mne to. Ještě přece máme fast foody a hranolky zaberou vždycky, však je nemáme na jídelníčku denně. Rozhodla jsem se pro KFC na Rašínově, protože má i prostornou místnost v zadní části. Tam se holky případně nají i vydovádí a nikoho snad nebudeme pohoršovat. Improvizace, na to já jsem machr. „Z technických důvodu zavřeno“, viselo hned za pokladnami na cedulce na provázku přes chodbu. Jak taky jinak! Ale hranolky se smaží pořád, a tak zdravý oběd byl. Hlavně, že jsem ráno doma upekla kuře, že? Jako bonus jsme však ve fast foodu narazily na sympatickou babičku, která se jmenovala stejně jako moje starší dcerka – Violka. A také se k nám proto přihlásila, když slyšela, jak dcerku oslovuji. Bylo to opravdu milé setkání, v Brně zkrátka není o náhody nouze.

A jak to dopadlo s vlkem? Byl tam! Číhá na konci sálu za skleněnou vitrínou a cení ostré zuby. Naposledy Violce strach nedovolil podívat se na něj zblízka. Když jsme vystoupaly po schodišti, začala ji odvaha opouštět a byla v ní jen malá dušička. Sestra Kloty k němu svištěla naprosto bez obav. Nakonec to holky daly spolu. Meta pokořena! Ovšem největší úspěch slavila tentokrát lištička v noře stočená do klubíčka.

„Mami, je živá? Můžu si ji pohladit?“ vracely jsme se k ní aspoň třikrát. Neustále vyžadovala podrobnější a podrobnější zkoumání. V dolní části expozice jsme pak „studovaly“ ještě ptactvo (nejvíc zaujali dravci a sovy) a živé ryby. Jak pěkně otevíraly tlamičky. Holky je hned napodobovaly.  A zase zpátky nahoru – za lištičkou a za vlkem. Faunu Moravy v Biskupském dvoře mohu pro rodiny s dětmi jen doporučit. Pozor ovšem na otevírací dobu! O víkendu až od 13 hodin.

 

 

 

Napsat komentář