Technické muzeum v Brně má ve své správě i pět mimobrněnských památek, které lákají k návštěvě právě od dubna. Patří k nim Stará huť u Adamova, vodní mlýn ve Slupi, větrný mlýn v Kuželově, areál čs. opevnění v Šatově a barokní Kovárna v Těšanech. Právě tam, v rodišti slavné „travičky“ Maryši, tento víkend startuje turistická sezona.
Již od roku 2000 patří Kovárna v Těšanech v jarním čase především Velikonocům a velikonočním zvykům. V programu, který se vždy koná týden před nejvýznamnějšími křesťanskými svátky, se pravidelně objevuje místní dětský folklorní soubor Lušňáček a vše na Květnou neděli vrcholí vynášením Morény. Letos připadá velikonoční zpřístupnění kovárny na 8. a 9. dubna, otevřeno bude od 14 do 17 hodin.
Výstava Pivo, tabák, dýmečka… radost mého dědečka
„Víkendovou akci vždy doprovází výstava. V roce 2015 šlo o kresby, krajky, kroje a keramiku Marie Horákové, vloni v těšanské kovárně slavily Velikonoce kočárky, panenky, hračky a dětské fotografie pod názvem Spi, Janíčku, spi. Letos se organizátoři věnují slastem našich dědů a pradědů. Na výstavě Pivo, tabák, dýmečka… radost mého dědečka si mohou návštěvníci prohlédnout sbírku fajek a dýmek, různé druhy karet od vykládacích po mariášové a také malou hospodu,“ přibližuje tematiku velikonočních výstav Šárka Motalová, jež má v Technickém muzeu v Brně na starosti styk s veřejností. Šance prohlédnout si staré dýmky ze sbírek muzea se naskytne opravdu pouze po tyto dva dny, neboť exponáty pro jejich křehkost nelze dlouhodobě vystavovat.
Bohatý program se váže ke Květné neděli. Už ve 14 hodin začne v Těšanech jarmark s řadou ukázek velikonočních zvyků. Můžete se nechat zasvětit do pletení košíků a pomlázek nebo se s dětmi zapojit do zdobení perníčků. Za zmínku stojí i résování kraslic, což je tradiční technika z nedalekých Borkovan.
- Kovárna v Těšanech. Foto: E. Řezáčová, TMB
- K Velikonocům v Těšanech patří i dětský folklorní soubor Lušňáček. Foto: archiv TMB
Do Borkovan na kraslice
Z Kovárny v Těšanech si budete moci odvézt nejen spoustu zážitků, ale třeba i dobrou medovinu, kraslice nebo velikonoční perník. Přímo ve vsi pár kroků za kostelem narazíte na rodný dům Maryši, hrdinky stejnojmenného dramatu Aloise a Viléma Mrštíků, na místním hřbitově najdete také její hrob. Pokud se vydáte do zmiňovaných Borkovan, nenechte si ujít stálou expozici kraslic.
Barokní Kovárna v Těšanech je ve správě Technického muzea v Brně od roku 1975. Jde o čtyřkřídlou budovu s kovářskou dílnou, pocházející z 19. století, a původním vybavením. Objekt se nachází asi 27 km jihovýchodně od Brna. Až do května bude mít Kovárna v Těšanech otevřeno pouze o víkendech a ve státních svátcích vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin, od června se rozšiřuje otevírací doba na šest dní v týdnu od úterý do neděle. Další pořádanou akcí v prostorách památky se stane v červenci Zpívání u kovárny. Pravidelně se v sezoně v kovárně setkávají také kolaři a kováři.
Na návštěvníky čekají další památky
O víkendu 22. a 23. dubna Technické muzeum v Brně zpřístupní veřejnosti ještě depozitář historických autobusů a užitkových vozů v areálu bývalých kasáren v Brně-Řečkovicích. V květnu začne sezona i na poslední mimobrněnské památce muzea – ve Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou.
Článek publikován i na Novinky.cz