Foto: Kuba Jíra

Oldřich Navrátil a Zuzana Kronerová testují na vlastní kůži, jak přežít stoleté manželství

Simona Polcarová Kultura Leave a Comment

Poznali se v roce 1987. Jak se vyvíjel jejich vztah v následujících sto letech? Radosti i strasti soužití s humorem a nadsázkou líčí nová hra Luboše Baláka Manželství v kostce v hlavních rolích se Zuzanou Kronerovou a Oldřichem Navrátilem. Společný projekt Divadla Komediograf a Divadla Bolka Polívky měl premiéru v Brně závěrem dubna.

 

Soužití v sedmi kapitolách

Hlavními hrdiny černé komedie jsou manželé Emil a Marcela. Jejich společnou pouť životem nesledujeme chronologicky, ale v sedmi kapitolách. Autor a režisér v jedné osobě Luboš Balák předkládá divákům stěžejní okamžiky jednoho partnerství, kde nechybí seznámení, krize středního věku, krach v podnikání partnera či sexuální revoluce u páru v sedmdesáti letech. Oba manželé se také po svém vyrovnávají se stereotypem života v páru (muž se brání „útěkem“ do garáže, žena řeší konec vášně odchodem k jinému partnerovi). Pro dvojici jsou různé etapy života prubířským kamenem vztahu, tudíž hra předkládá jejich soužití „v kostce“. Tuto terminologii upřesňují i sami herci v tzv. lektorském úvodu a poté se v inkriminovanou dvojici promění.

Když bylo Emilovi a Marcele dvacet (Oldřich Navrátil a Zuzana Kronerová)... Foto: Kuba Jíra

Když bylo Emilovi a Marcele (Oldřich Navrátil a Zuzana Kronerová) 20… Foto: Kuba Jíra

Sólo pro dva herce

Titul je skvělou, ač nelehkou příležitostí pro dva herce, kteří zvládnou své postavy ztvárnit ve věku dvaceti i stodvaceti let. Navíc jde o jiskrnou konverzační komedii, v níž se partneři různě špičkují. Nároky tudíž vznikají nejen na fyzickou zdatnost, ale i na perfektní znalost scénáře, nabitého trefnými a břitkými dialogy. Obojí zvládají Oldřich Navrátil a Zuzana Kronerová skvěle. Navrátil si v retro scénce střihne mladíka s přehnaným sebevědomím, Kronerová naivku, která však postupně vyzraje ve zkušenou ženu s velmi realistickým úsudkem (pokud se zrovna nezamiluje). I když si manželé dokáží pořádně brnkat na nervy, čím je pár starší, tím více jízlivosti a škodolibosti ubývá. Ač se Navrátil a Kronerová dosud nikdy partnersky nepotkali ani na jevišti, v seriálu nebo ve filmu, působí jako dvojice velmi přesvědčivě a jejich vzájemná chemie funguje – ve chvílích hašteření i klidu.

... a 120 let. Foto Kuba Jíra

… a 120 let. Foto Kuba Jíra

Představení jako terapie

Manželství v kostce neaspiruje na veledílo roku, ale spousta diváků se ve hře bezpochyby pozná. Pro některé páry by se dalo představení ordinovat i jako terapie. Jde o šikovně vystavěnou konverzační komedii v živých a divácky atraktivních obrazech s malým množstvím rekvizit. I když v ní jde občas dokonce o život, dospěje k happy endu. Přináší poselství, že právě vztah, jenž překonal různé krize, může být nakonec šťastný a že stojí za to občas něco překousnout. V tomto směru naplňuje Balák svou vizi beze zbytku. Úvod, v němž herci naznačují, o čem budou hrát, se pomalu stává součástí jeho rukopisu, i když představení by dost dobře fungovalo i bez něj.

Do konce sezony se Manželství v kostce objeví na repertoáru Divadla Bolka Polívky ještě dvakrát – 14. a 26. června. Zároveň se počítá se zájezdy a hostováním v bratislavském Štúdiu L+S.

Rozhovor o představení zazněl ve vysílání ČRO Plus 27. dubna v pořadu Den v 60 minutách.

 

Divadlo Bolka Polívky, Divadlo Komediograf

Manželství v kostce

Autor a režie: Luboš Balák

Hrají: Oldřich Navrátil a Zuzana Kronerová

Asistentka režie: Adéla Vondráková

Kostýmy: Kateřina Kumhalová

 

Premiéra: 27. dubna 2017

Napsat komentář