Digitální grafiky, fotokoláže s výstižnými názvy, fotografie s básnickými texty, které přesně vystihují kouzlo okamžiku, pohled do dávných světů i poezie ulice, tak lze definovat práci autorů Pavi TAire a Petra Dubjaka. Podobný přístup k tvorbě z nich učinil umělecký tandem, který si připsal na konto již pátý společný projekt. Nese název POCTY CITY POCITY a jeho vernisáž se uskuteční v pátek 5. května v brněnském klubu Leitnerova. Uvede ji brněnská výtvarnice Romana Štrynclová.

Pavi TAire a Petr Dubjak. Foto: Kamil Vojnar a Petr Dubjak
Potkali se na facebooku
Petr Dubjak bydlí v Ostopovicích a své postřehy sbírá především v ulicích Brna, Pavi TAire žije a tvoří v Praze. Poznali se v únoru 2015 na sociální síti Facebook, kde své práce oba prezentují. „Když mi Petr nabídl, že spolu uděláme výstavu, brala jsem to s rezervou. Kdybych měla všechno, co mi muži v životě naslibovali, tak bych měla dnes mrakodrap, zaoceánský parník a za sebou několik cest kolem světa,“ směje se Pavi. „Ale jediný Petr dodržel slovo,“ dodává.
„Pavi na sociální síti vynikala. Měla, co ostatní málokdo. Zajímavé fotky s působivými texty a vtipné chytré komentáře k jiným fotkám. Okamžitě jsem rozpoznal její široký talent a ohromný tvůrčí potenciál, i když mi tvrdila, že není fotografka, že jen potkává,“ vzpomíná Petr. Rovněž oceňuje, že od té doby neuvěřitelně pokročila, což se projevilo v jejím komplexním uměleckém projevu. „Fotky s texty nesou hluboké významové poselství, dokonce začala vytvářet na pozadí svých záběrů digitální grafiky. Její dílo je originální, synergické, nabíjející a velmi inspirativní,“ doplňuje Dubjak a netají se, že mají s Pavi spoustu dalších pracovních záměrů a plánů.
Bílá Vrána & Černý Petr
Jejich loňským společným dílem se stala výstava poetických fotoobrazů s texty Bílá Vrána & Černý Petr, která měla premiéru rovněž na „Leitnerce“. Od té doby už ji spatřila veřejnost v CaféAtrium Chrudim, v galerii zámecké restaurace Moname v Brně a nedávno byla výstava k vidění v Galerii Knížecí dvůr v Hluboké.
Pavi TAire fotí, vytváří digitální grafiky a ke svým dílům vždy píše i texty, které často odkazují ke konkrétním písním, jindy její díla komunikují s jinými kulturními odkazy či vznikají podobenství uměleckých děl. Její grafiky lze označit za technologickou raritu, neboť vznikají na mobilu Samsung na pozadí fotek s detaily okolí. Na první pohled jde o záznamy všedního dne, které Pavi zachycuje ve svém okolí a doplňuje o vlastní emoce prostřednictvím kreseb a slov. V textech střídá písmo i jeho velikost, což umožňuje pozorovatelům číst ho různými způsoby a hledat skryté významy. Řada kreseb i textů přináší její vlastní pojetí mýtických příběhů a spadá do oblasti fantasy.
- „NEOchoČITELNÉ OČI“ Pavi TAire
- Erós probouzí Psyché z věčného spánku
Digitální koláže a Dávné světy
„Co vidím ve slovOBRAZECH Pavi TAire? Že Dávné světy, Jiné světy a náš SVĚT jsou pojmy, jejichž hranice jsou velmi, velmi neurčité. Nyní už běžně nevnímáme to, co naši předkové kdysi uzamkli do pohádek, legend a bájí. Jejich dávné příběhy, jejich hrdiny, jež jsou samou podstatou i našeho moderního bytí a v přeneseném, skrytém významu působí a ovlivňují trvale – dodnes. A tak, zatímco my třeba opodál ve svých dnešních pozemských starostech čekáme na tramvaj … kolem nás kráčí Achilleus, nebo tančí Salome …“ vyjadřuje se k tématum tvorby Pavi TAire znalec oblasti mýtů a fantazijních témat Jan Matas.
Petr Dubjak také fotografuje věci z běžného života, má velký cit pro detail a symboliku. Ze svých prací vytváří digitální fotokoláže opatřené poetickými názvy. Optikou fotoaparátu zachycuje neobyčejné dějové sekvence, při jejich popisu vykazuje smysl pro humorný nadhled. Je členem České unie karikaturistů, vystavuje s amatérskou fotografickou skupinou „3+2 přátelé z Facebooku“ a do časopisu Mechanizace zemědělství od r. 1998 pravidelně přispívá kresleným agrohumorem.
„Petra Dubjaka znám už skoro 25 let jako technika se smyslem pro fungování designérsky-marketingových vztahů pro danou situaci… A také fotografuje – vizuálně zajímavé a někdy až absurdní detaily světa kolem. Otázkou vždy je, čím novým překvapí. A s podobným viděním okolí přichází Pavi TAire. Oba musí mít dobré oči,“ komentuje Dubjakovu tvorbu přední český grafik Jan Rajlich ml.
Vtipné komenty
Na vernisáži výstavy POCTY CITY POCITY se autoři podělí o své tvůrčí postupy a přiblíží příběhy svých prací. Pavi TAire např. rozklíčuje název TRI-BUT-es, v němž zaznamenává motivy, odkazující k významným kulturním osobnostem a dílům. Jde o zmiňované „pocty“ z názvu výstavy. City a pocity vyjadřuje texty k vlastním fotografiím. Podobně pracuje s fotografikami i Dubjak, jenž prostřednictvím slov dodává svým snímkům osobitý emoční náboj.
„Dokreslování detailů čehokoliv nalezeného – a tedy spatřeného – do nových souvislostí sice není žádné novum, ale takto získaný vizuální digitální deník a navíc komentovaný i roztomilými, ale ne hloupými textíky, je unikátní a má sílu oslovit. Svým výtvarným účinkem i svou bezprostředností,“ hodnotí tvorbu obou autorů Rajlich.
Vernisáž výstavy POCTY CITY POCITY v klubu Leitnerova začíná 5. května v 18 hodin, o hodinu později na ni naváže koncert kapely Bohemian Highlanders. S vystavením děl se počítá do 19. června 2017.
Článek byl publikován i na serveru Novinky.cz.

Nohy ženy jako tornádo … Den po Toyen. Autor: Petr Dubjak