Foto: Pavel Gabzdyl

Brněnskou hvězdárnu navštíví mimozemšťan Prot i jeho autor Gene Brewer

Simona Polcarová Kultura Leave a Comment

Svět podle Prota s Kevinem Spaceym a Jeffem Bridgesem v hlavních rolích milovníci stříbrného plátna znají důvěrně. Jako předloha posloužilo filmařům dílo autora trilogie Gena Brewera K-PAX, Na světelném paprsku a K-PAX III: Svět podle Prota. Známý bestsellerista je zároveň autorem dramatizace vlastního románu, kterou v české premiéře před dvěma lety pod názvem K-PAX, Svět podle Prota uvedla společnost StageArtCz v hlavních rolích s Petrem Halberstadtem a Radimem Fialou. Ve středu 1. listopadu 2017 „Prota“ divadelníci poprvé odehrají před zraky autora.

„Když vznikal StageArtCz, věděli jsme, že chceme dělat anglosaské divadlo, které je českému divákovi blízké, neboť klade důraz na příběh a autentický herecký projev,“ vzpomíná zakladatel společnosti Petr Halberstadt. „Hledali jsme tenkrát titul, jenž se u nás dosud neobjevil. K-PAX se hrál v Londýně a film dávno patřil mezi mé oblíbené. Když jsem si přečetl román, nebylo co řešit,“ dodává Halberstadt, zároveň režisér inscenace i představitel Prota. V případě autorských práv se StageArtCz obrátil přímo na Brewera, který umělcům vyšel vstříc. Spisovatele a dramatika zvali tvůrci inscenace už na premiéru, avšak o s ohledem na vzdálenost (Brewer žije ve Vermontu na severovýchodě USA), věk a povinnosti autora, se nedařilo ho do České republiky zlákat. Nyní se však situace změnila.

 

Den D v Hvězdárně a planetáriu Brno

„Gene Brewer nás zdvořile odmítal, ale my jsme byli neúnavní. Rozhodující okamžik nastal zřejmě poté, co jsme mu zaslali videozáznam z představení. Byl z něj nadšený a přislíbil, že skutečně přijede,“ uvedl k blížící se Brewerově návštěvě České republiky Petr Halberstadt. StageArtCz uvede K-PAX, Svět podle Prota ve středu 1. listopadu pod kopulí digitária Hvězdárny a planetária Brno. Představení za účasti autora začíná v 19 hodin, poté se mohou diváci těšit na besedu a autogramiádu. Místo představení zdaleka není náhodné. Hlavní hrdina Prot o sobě totiž tvrdí, že je na Zemi pouze na návštěvě a pochází z planety K-PAX, kde vládne soulad a harmonie. Právě proto se také ocitá na půdě psychiatrie.

Nové digitárium dodává představení skvělou atmosféru a doplňuje ho efektními vesmírnými projekcemi I po představení ve vzduchu visí otázka: Kdo je skutečně Prot?

A co říká o Protovi samotný Gene Brewer?

„Proč by Prot chtěl žít na Zemi na místo K-PAXu, a nebo miliardě ostatních planet, kde není násilí jakéhokoliv druhu, kde peníze a majetek jsou irelevantní, a kde si každý živočich dopřává svého práva na nerušený život?“

 

Obsazení

Zatímco ve filmu se Protův protihráč, psychiatr, na jehož oddělení se Prot dostává, jmenuje Marc Powell, v divadelní hře nese přímo jméno autora – Gene Brewer. Na scéně ho ztvárňuje Halberstadtův spolužák z JAMU, herec Radim Fiala. V roli vrchní sestry Betty se 1. listopadu v inscenaci objeví Markéta Plánková, pacienty Ernieho a Howieho hrají Martin Siničák a Tomáš Milostný, v úloze depresivní psychotičky Bess se představí Eva Novotná.

Dotisk románů

V souvislosti s Brewerovou návštěvou došlo v ČR k dotisku jeho románů Na světelném paprsku a K-PAX III: Svět podle Prota. Dostupné by knihy měly být i přímo v hvězdárně.

Své dílo bude Brewer podepisovat také týž den od 17 hodin v Knihách Dobrovský v centru Brna.

 

StageArtCz hraje u Bolka i po celé republice

Kromě hry K-PAX, Svět podle Prota, má společnost StageArtCz na repertoáru titul The Naked Truth (Odhalená pravda) či původní český text Like Shakespeare. Jeho domovskou scénou je brněnské Divadlo Bolka Polívky, pravidelně také hostuje v pražském Studiu Dva, Divadle Palace a pořádá zájezdy po celé republice. Mj. má za sebou účinkování ve Svitavách, Znojmě, v Děčíně, Jablonci n. Nisou, Pardubicích, Prostějově, Ostravě, Třinci či Novém Jičíně.

Článek v kratší verzi vyšel i na serveru Novinky.cz.

Napsat komentář