Adamov se může pochlubit první kočičí galerií u nás

Simona Polcarová Kultura, Romana Štrynclová Leave a Comment

Pro Adamov už dávno neplatí, že jde o nudné normalizační město bez špetky invence. Jeho malebné okolí Moravského krasu láká k výletům na kole i pěšky. Přímo nad městem se tyčí rekonstruovaná Alexandrova rozhledna a v místním kostele sv. Barbory se lze kochat unikátním pozdněgotickým Světelským oltářem z lipového dřeva, pocházejícím z dolnorakouského cisterciáckého kláštera ve Zwettlu. Od letošního srpna má Adamov na svém kontě další unikát – první kočičí galerii u nás. O její vznik se zasloužila brněnská výtvarnice Romana Štrynclová.

Romana Štrynclová a obraz Chilli z kolekce ZeMěKočka. Foto: Petr Ivančic

Romana Štrynclová a obraz Chilli z kolekce ZeMěKočka. Foto: Petr Ivančic

Myšlenku na kavárnu jsem opustila, říká Romana Štrynclová

Kočičí galerie s názvem Felidae (kočkovití) ovládla prostor kavárny Cafe&Wine v polyfunkčním komplexu A.centrum v blízkosti železniční zastávky. V interiéru narazíte na přibližně čtyřicítku olejomaleb, grafik a perokreseb koček. Pochází z výtvarných kolekcí Romany Štrynclové Souhvězdí Bohumila Hrabala, ZeMěKočky, Felidae a projektu Kočka denně. Momentálně se jedná o ryze autorskou galerii, výtvarnice by však v budoucnosti dala ráda prostor i dalším umělcům. Počítá se také s pravidelnou obměnou obrazů.

„Prvním impulsem byla zpráva o kočičí kavárně v japonské Ósace, která otevřela v roce 2004, i když ta historicky první funguje od roku 1998 v Taiwanu. Přemýšlela jsem nad kavárnou, studovala kočky, seznamovala se s útulky i felinoterapeutkami.  V roce 2013 vznikly mé první kočičí obrazy spojené s poezií. Myšlenku na kavárnu jsem opustila – stejně bych už nebyla první v Brně ani v České republice – a uvědomila si, že je pro mne stejně nejdůležitější malování. To už zbýval ke galerii jen krůček,“ vysvětluje Romana Štrynclová.

Seznamte se: Felidae a ZeMěKočky

Název Felidae je společný pro galerii i novou sérii obrazů se siluetou mírně korpulentní kočky s velkýma očima. „Charakteristický tvar kočky jsem hledala dlouho, až mi pomohla prasklina na chodníkové dlaždici. Je to kráčející kočka, která tvarově souzní s mým logem, jež používám od roku 1993,“ popisuje Romana. Kočku zachycuje vždy ve stejné pozici, avšak v různých situacích. V obrazech se projevuje nápaditost, hravost i smysl pro humor. Kočka Felidae Na plovárně má plovací kruh s motivy koček, u Koloběžkaře najdete místo výpletu v kole kočky, Náměsíčník vzhlíží k měsíci.

ZeMěKočky navazují na loňskou kolekci ZeMě, avšak kočky se tentokrát stávají hlavním motivem obrazů. Jde o velká plátna, na nichž Romana zvěčňuje mňoukavé mazlíčky. Buď je osobně zná, anebo je někde potkala a inspirovali ji – např. obraz Zatoulané štěstí zvěčňuje obyvatelku útulku v Kroměříži, pro La Micinu se stala předobrazem kočičí kavárna v Kroměříži.

Svatováclavská výstava v Medlánkách

V mých kolekcích se objevují různá témata a motivy, ale je pravda, že poslední dobou se mi chce malovat jen kočky. Mám je prostě ráda, a kdo propadl jejich kouzlu, tak to chápe,“ komentuje vlastní tvorbu Romana, někdejší Miss Morava a Miss Sympatie 1991. „Své“ kočky bude brzy vystavovat také v Brně-Medlánkách. Společně s výtvarníky z Řečkovic, Medlánek a Mokré Hory se zúčastní jednodenní svatováclavské Výstavy na zámku v rámci medláneckých hodů. Akce připadá na 23. září a uskuteční se v areálu Zámeckého parku v Medlánkách. Součástí programu mají být i tvořivé dílny pro děti.

Jak a proč do Adamova

Pokud se vám nechce čekat a patříte k milovníkům koček, neztrácejte čas a vydejte se do Adamova. Z Brna-Židenic do Adamova-zastávky jezdí vlaky směr Česká Třebová v průměru jednou do hodiny, autem stačí nabrat směr Blansko a na místě jste za necelých třicet minut. Do Adamova si lze udělat i příjemný cyklovýlet podél řeky Svitavy. Kavárna Cafe&Wine s galerií Felidae má otevřeno denně od 9 do 21 hodin.

V blízkém okolí můžete navštívit Starou huť u Adamova, nacházející se v Josefovském údolí Křtinského potoka, nebo zříceninu Nového hradu mezi Adamovem a Blanskem. K prozkoumání láká i jeskyně Býčí skála mezi Adamovem a Křtinami.

Kratší verze článku byla publikována na serveru Novinky.cz.

Napsat komentář