Leona Ondráčková a Karel Hegner jako prarodiče v Budulínkovi z hudebky. Foto: Jef Kratochvil

Budulínek v Radosti hraje na bicí a liščata by ho ráda do kapely

Simona Polcarová Kultura Leave a Comment

Dědeček vyučuje zvířátka v lesní hudební škole a Budulínek má kapelu se Smolíčkem a Karkulkou. Liška, matka malých zrzavých nezbedů s touhou hrát rebelskou muziku, miluje operu, ale bohužel postrádá hudební sluch a zpívá dost falešně. Poznáváte známou pohádku?  Klasický Budulínek dostal počátkem sezony v brněnském Divadle Radost nový kabát, přibylo hodně muziky, avšak základní příběh zůstal.

Budulínek z hudebky je další pohádkovou komedií s písničkami v úpravě režiséra Vlastimila Pešky. Ten si vymyslel hudební školu v lese, kam docházejí na lekce hudební nauky i zpěvu Pan Jelen, Vrána či Čuník. Liška se domnívá, že nemá výuky zapotřebí, avšak nejvíc ze všeho „vyje“ na lesy. Budulínek je malý rošťák, který skvěle hraje na bicí. A malým liščatům chybí do party bubeník. Není divu, že když se Dědeček s babičkou Dědečkovou vydají k zubaři, brousí kolem jejich domu matka Liška, Budulínka zláká k povození na ocásku a unese do liščí nory.

Foto: Jef Kratochvil

Foto: Jef Kratochvil

 

Jak zpívá liška

Pohádka se Peškovi stala příležitostí zařadit do představení řadu hudebních i humorných prvků, na které malé publikum rádo slyší. Zatímco Liška podává kolísavý výkon při árii Měsíčku na nebi hlubokém, její liščata zdařile rapují či bigbítově mlátí do strun, Vrána krákorá a žáci v hudební škole přemýšlejí, jaké je příjmení skladatele Bedřicha. Moderní pojetí sice počítá s liščím ocasem, na němž se Budulínek nechá povozit, a Dědeček s babičkou Dědečkovou mají sice housle a bubínek, ale o svých nástrojích rozhodně nezpívají. Při hledání Budulínka opakují song s refrénem Digi don, dig don, tak zpívá liška, což ovšem protagonistce písně trhá uši. Dětem v sále se však líbí, neboť ho v průběhu představení už také dokáží zazpívat.

Moderní je i cesta, na níž se dědeček s babičkou vypraví při hledání Budulínka. Pod značkou Liška nejprve narazí na dodavatele mraženého hrášku a poté také na stavební spořitelnu. Nakonec přece jen šťastně dorazí k liščí noře, lišky dostanou za vyučenou a vše skončí happy endem. Lze jen polemizovat o tom, zda je trest pro liščata s jejich mámou (všichni skončí v zoologické zahradě), dostatečně humánní.

 

Malebná výprava a zpěvaví prarodiče

Peška v inscenaci využívá převážně živé herce, samotného Budulínka představuje loutka v podobě hadrového chlapce. Malá liščata mají více vděčných podob díky nápaditým a líbivým kostýmům Ireny Marečkové. Když se chytají do pytle, nahradí je „plyšáci“. Ladně a půvabně působí matka Liška, jíž jako ocas slouží slušivé zrzavé boa.

Pokud jde o humor, vtípků je v inscenaci nepočítaně, nejvíc však pobaví stánek spořitelny a konzultantka firmy Liška s maketou maskota před svým stánkem.

Karel Hegner a Leona Ondráčková jako dědeček Dědeček s babičkou Dědečkovou hrají zpěvavé prarodiče s takovou lehkostí, že by je snad každý bral za své. Je ovšem trošku zvláštní, že při zmizení Budulínka se úplně nehroutí, ale berou vše spíš s nadsázkou a humorem. Jejich putování je rozverné a nápadité. Michaela Baladová jako Liška je šarmantní i přesvědčivě povýšená a dobře si poradila i s úkolem z nejsložitějších – zpívat operní árie s láskou a nadšením, přitom však ne úplně čistě, až je to k smíchu. Jako Vrána a dealerka firmy Liška zaujme Kateřina Höferová. Daří se jí ve vraním projevu a ještě více při chrlení reklamních sloganů paní ze spořitelny. V úloze Budulínka se o premiéře představila konzervatoristka Alžběta Zalubilová, jejíž projev v roli muzikálního vnoučka byl zdravě drzý.

Kateřina Höferová (uprostřed) jako dealerka firmy Liška i s reklamou a stánkem. Foto: Jef Kratochvil

Kateřina Höferová (uprostřed) jako dealerka firmy Liška i s reklamou a stánkem. Foto: Jef Kratochvil

 

Hudební komedie pro zábavu a rozptýlení

Budulínek z hudebky, jenž cílí na mateřské školy a první ročníky základních škol, přináší především zábavu a rozptýlení. Malé diváky jistě dokáže získat rebelskými malými hrdiny včetně rozdováděných liščat. Pár vtípků čeká i na dospělý doprovod, takže hodinka a přibližně patnáct minut (včetně pauzy) v divadle příjemně uteče. Samotné poučení zůstává v představení trošku utlumené, ale snad i to si děti z divadla odnesou. Kdo se nebojí jít s dobou a nevadí mu hudební variace, určitě Budulínka v Radosti uvítá, kdo však dává přednost klasice,  měl by raději sáhnout po knize.

 

Divadlo Radost

Budulínek z hudebky

Režie a scénická hudba: Vlastimil Peška            

Hrají: Michaela Rotterová nebo Alžběta Zalubilová, Karel Hegner, Leona Ondráčková nebo Dagmar Novotná, Michaela Baladová, Petr Šmiřák, Kateřina Höferová a Vladimír Řezáč

Dramaturgická spolupráce: Eva Janěková

Výprava: Irena Marečková

 

Premiéra: 29. září 2017

Napsat komentář