KAPITOLA DRUHÁ: Režim a čas na jídlo

Simona Polcarová V dubnu zhubnu Leave a Comment

Co jsem ve stravování dělala špatně? Vlastně všechno, a to pomíjím chuť na čokoládku od fialové krávy jako nezbytný a nutný doping, který při výchově dvou živějších dětí opravdu potřebujete.

 

Stravování podle plotu

Sice vím, že člověk má jíst minimálně 4x denně, a ne až v okamžiku, kdy už opravdu pociťuje hlad, ale poslední dva roky jsem se tímto dobrým pravidlem moc neřídila. Stravovala jsem se podle plotu. Často jsem vynechávala snídani ve snaze dospat divokou noc, tzn. rostoucí zoubky, kojení atd. (každá minuta dobrá) a pak při vypravování do školky na jídlo čas zkrátka nezbýval. V „lepším“ případě jsem vzala po cestě zavděk nějakou buchétkou z blízké pekárny. Jindy jsem pro změnu za práci vyměnila oběd. Odpolední svačina byla už úplné sci-fi. A večer? Večer jsem to všechno dohnala. Nejlépe několika chleby se salámem, protože to bylo rychlé a na zaplašení hladu účinné. Můj stravovací režim zkrátka neexistoval.

Problém jsem neměla pouze s tekutinami. Doplňovat je umím docela obstojně a bohatě mi stačí voda nebo neslazený čaj, i když přiznávám, že pivko s prvními jarními paprsky má na zahrádce také své kouzlo…

 

Žádná krutá dieta, ale pravidelnost

Úkol č. 1: změnit stravovací návyky a zvyknout si na pravidelný režim

Naučila jsem se víc myslet na jídlo, kdy ho připravit, kdy ho sníst i na alternativní varianty, které mohou nastat (např. Kloty nebude po obědě spát, nebude čas na přípravu svačiny, uvízneme někde venku).

Jak vyzrát na režim v chaotické domácnosti, s tím mi nejvíc pomohla již zmiňovaná výživová poradkyně Iva. Pravda, kvůli snídani stačí vstát o deset minut dřív, dopolední svačinu lze vyřešit jogurtem nebo ovocem, když jste venku, oběd pro dítě stejně vaříte. Pokud zůstanou zbytky z předchozího dne, doplníte je zeleninou nebo další méně kalorickou přílohou (např. rýže, kuskus), dalším řešením je vydatná polévka. Svačinu na odpoledne si nachystáte hned po obědě a případně si už můžete připravit i jídlo na večer. Ideální jsou zeleninové „krémové“ polévky. Povařit zeleninu vám na rozdíl od vývaru zabere pár minut (navíc vám stačí i mražená) a rozmixovaná s kapkou smetany a muškátovým oříškem chutná báječně. Možná vás napadne, že při dietním režimu se jeví jako ideální večeře zeleninový salát. To nepopírám. Hned ze startu jsem ale prohlásila, že zeleninové saláty sice miluju, ale představa, že budu minimálně 20 minut poté, co jsem uložila děti, krájet zeleninu, než se dopracuji k cíli, mne dokáže totálně odradit.

Možná to zní paradoxně, ale ve snaze zhubnout přemýšlím o jídle vlastně pořád. Nesním sice o bůčku, jitrnicích a dortech, ale plánuji předem, jak bude vypadat strava na celý den. Důležité je být minimálně o chod (v lepším případě dva chody) dopředu.

Úkol č. 2: skladba jídelníčku

Jelikož jsem od Kuby a „Pánky“ dostala za úkol psát si jídelníček do tabulek, kde jsem uváděla, kdy jsem co jedla, Kuba velmi rychle odhalil, že za den spořádám zbytečně moc pečiva. A to jsem chleby k večeři úplně vynechala!!!

Jeho rada zněla: Nebojte se pečivo nahradit přílohami – jáhly, pohanka, divoká/hnědá rýže, celozrnné těstoviny, quinoa, brambory, bulgur, máslová dýně, špagetová dýně.

K odpolední svačině spíše než chléb nebo tmavé pečivo doporučil kefír (dá se vzít i s dětmi ven), případně jáhly, které jsem si jednou „z nouze“ nachystala s jablíčkem, mrkví, chia semínky a skořicí. Chutnalo to skvěle a Kuba mne za tento výběr pochválil.

A ještě jedna Kubova rada k pečivu: rozlišujte prosím tmavé pečivo od zbarveného (většinou karamelem). Jeho složení najdete vždy uvedené u jeho ceny.

Také mi Kuba se Štěpánkou doporučili vyzkoušet kváskový chléb, který je velmi zdravý a chutný, a večerní chléb, vhodný právě pro tento čas. Přiznám se, že ten mi moc „nejede“, ale vzpomněla jsem si na starou dobrou Moskvu.

Úkol č. 3: čas na jídlo

Tabulky (poctivě je vyplňuji) vedle skladby stravy obsahují i „chlívečky“ kde jsem jedla, s kým jsem jedla a co jsem u toho dělala. Na další mou zásadní chybu přišla velmi brzy Štěpánka – celkem jasně a neomylně vypozorovala, že si málokdy udělám na jídlo opravdu čas. Ano, u položky „kde jsem jedla“ často figurovaly zápisky: cestou do školky, při vyřizování e-mailové pošty, při řízení v autě atd.

Trvalo mi opravdu dlouho, než jsem si uvědomila, že časem jídla se o žádný čas nepřipravuji. Pokrmu na talíři je důležité věnovat náležitou pozornost. I to nás lépe zasytí. Jezte pomalu a jídlo si vychutnávejte.

Jak na chutě a další vychytávky

Pravidelné stravování vám v začátku hodně pomůže. Určitě už se nedostaví pocit nezvladatelného hladu, kdy tzv. „natlačíte“ do hlavy vše, na co přijdete. Pokud jde o mixované polévky, vedle známé brokolicové či dýňové mi začala maximálně vyhovovat „oranžová“ varianta s kořenovou zeleninou (kombinace mrkve a petržele), ochucená vedle muškátového oříšku také stroužky česneku (vařím vše naráz).

Na pečivo k snídani vždy jen jednu vrstvu. Zeleniny naopak, kolik je libo. V praxi to znamená: buď jen máslo a zeleninu, tvaroh a zeleninu, anebo jen šunku a zeleninu (tu klidně jako pětipatrový dům).

Chuť na sladké zaplašíte ovocem či kvalitní hořkou čokoládou, ideálně 70 % a víc. Já nedám dopustit na čokoládu Ecuador s kousky karamelu. Stačí si dát čtvereček (u této čokolády jde spíš o čtverec), slast se dostaví a plně vystačí.

Jelikož nejsem příznivcem drastických diet a ani bych v jejich režimu nebyla schopna dlouho fungovat, daný způsob stravování mi maximálně vyhovuje. Omezuji přílohy a volím ty doporučené, naposledy jsme vyzkoušeli celozrnný kuskus.

Vyrušila jsem sladkosti, uzeniny, smažené, nezdravá tučná jídla a večer „pochoutky k pivu, vínu“. Zkuste místo brambůrek třeba pečenou řepu nebo naklíčený hrášek orestovaný na pánvi se špetkou rozmarýnu. Je to mňamka, ale pak doporučuji raději už neopouštět domov.

Večer je ideální zcela vynechat sacharidy (tedy i brambory), ale to už je další „vychytávka“ a vyšší level na někdy jindy. Ještě nemám vyhráno, ale věřím, že vše je na dobré cestě. A příště bychom si mohli zacvičit, co říkáte? Více pohybu, lepší spalování. Říkala Štěpánka…

Máte-li i vy nějakou osvědčenou metodu, jak bezbolestně a zdravě hubnout, sem s ní! Budu se těšit! A já poprosím Kubu a Štěpánku, ať mne v případě potřebné korekce formou komentářů doplní.

Napsat komentář